Cloud-native: Revoluce, která zásadně změní IT architekturu

No items found.
12.5.2023

Přechod do cloudu, ale především využití cloud-native služeb, SaaS řešení a industry cloudů způsobí obrovskou změnu v tom, jak navrhujeme a vytváříme IT systémy ve firmách. IaaS způsobilo revoluci ve flexibilitě a umožnilo snadný vznik startupů. Cloud-native přinese revoluci do struktury a způsoby vývoje firemních systémů ve velkých korporacích. Spolu s dalšími současnými IT trendy (především demokratizace a orientace na události) tak přechod ke cloud-native službám a SaaS způsobí stejně velkou transformaci IT, jako přechod od mainframe k serverům.

You might also enjoy

Read more

Cloud-native architektura je další vývojový stupeň enterprise architektur společností

IT architektura ve firmách se historicky měnila od mainframe k service-oriented architektuře, kdy se oddělily frontendy od backendů vrstvou API. Další změna probíhá nyní, a to je posun k implementaci headless řešení, tedy implementace systémů, které mají pouze API rozhraní a očekává se jejich integrace do jiných systémů (včetně digitálních kanálů a pobočkových systémů).  Budoucí architektura bude postavená na možnostech cloudu, na dostupných, připravených službách a nástrojích, které budeme mnohem více pouze kombinovat než implementovat.

[.infobox]Než se však celá firemní architektura překlopí do headless, bude překonaná.[.infobox]

Trend ještě umocní nástup Industry cloudů. Industry cloud je připravená sada systémů pro konkrétní vertikálu (výroba, finance, pojišťovnictví, …). Výhoda industry cloudu je jednak dostupnost byznysově zaměřených systémů v cloud prostředí (např. insurance-as-a-service), ale hlavně to, že jsou tyto systémy a nástroje pro danou industry vertikálu předkonfigurované a předintegrované mezi sebou. Jeden z prvních využití industry cloudu je například VW Digital Production Platform postavený na AWS Manufacturing industry cloud technologiích.

Neustále znova programujeme kolo. Cloud-native to ale zvrátí

Právě snadná dostupnost hotových řešení způsobí velmi rychlou adopci nových technologií. Je výrazně jednodušší používat připravený systém v cloudu, než řešit projekt nasazení nového systému do on-premise prostředí. Rychlost adopce nových systémů se tak výrazně zrychlí a zlevní. Předpokládá se, že rozdíl bude natolik velký, že 95 % všech nových řešení bude už v roce 2025 založeno na cloud-native přístupu (predikce společnosti Gartner).

Posunem ke cloud-native se ale výrazně změní i způsob současného vývoje IT. Dnešní agilní týmy mají tendenci vše vyvíjet vlastní silou. Tento trend se zesiluje již několik let a místo nákupu hotových řešení se i komplexní systémy vyvíjí na zelené louce. Efektivita IT vývoje tak klesá, protože se neustále znova programuje kolo. Sice se využívají různé frameworky a open source komponenty, ale nasazení ucelenějšího business řešení se to nemůže vyrovnat. A právě snadnost adopce cloud-native a SaaS technologií tento trend zvrátí. Rozdíl mezi in-house vývojem a využitím připravené služby bude natolik velký, že druhý přístup bude jednoznačně dominovat budoucímu vývoji. Tím se zásadně změní i role agilních týmů, jejich plánování a organizace.

[.infobox]Očekávám, že ve chvíli, kdy firmy získají zkušenosti od týmů, které si takovým projektem prošli, a architekti si osvojí nový styl uvažování, tak nástup cloudu bude doslova překotný.[.infobox]

Klíčové bude vstoupit do správného ekosystému navzájem propojených nástrojů

Využití předintegrovaných business služeb přinese ještě jednu velkou změnu: využitím konkrétní služby se firma stane účastníkem konkrétního ekosystému dalších služeb a nástrojů. Tyto další business služby budou s tou první integrované, a tudíž bude řádově jednodušší je využít. Počet firem, které se místo toho rozhodnou vlastními silami integrovat jinou službu (která možná lépe vyhovuje jejich potřebám) ale bude malý, protože rozdíl v pracnosti bude obrovský. Objeví se tedy obdoba vendor-locku, kterému můžeme říkat ecosystem-lock. Očekávám, že řada firem podcení analýzu celého ekosystému a stane se tak účastníkem konkrétního ekosystému spíše náhodou, než aby se jednalo o pečlivě řízený proces organizovaný enterprise architekty dané společnosti.

Cloud-native adopci brání předsudky a málo zkušeností

Naše zkušenosti z cloud-native projektů, které dodáváme například pro společnost VW nebo Provident, kde je striktně nařízeno využití cloud-native funkcí, nám ukazují, že takový striktní příkaz vůbec neomezuje návrh řešení, a naopak stimuluje hledání nových variant. Po zkušenostech s těmito projekty je jasné, že agilní in-house vývoj na on-premise prostředí (nebo v IaaS prostředí) do budoucna nemůže novému přístupu konkurovat.

Využití cloud-native a SaaS přístupu bohužel často naráží na předsudky ohledně bezpečnosti dat, dostupnosti nebo názoru regulátorů. A také na neznalost a malou zkušenost s cloud-native principy. Adopce trendu proto nebude okamžitá. Ale očekávám, že ve chvíli, kdy firmy získají zkušenosti od týmů, které si takovým projektem prošli, a architekti si osvojí nový styl uvažování, tak nástup cloudu bude doslova překotný.

Written by

No items found.

Read more insights